3 Yollu Vana Ve Motoru

3 YOLLU VANA VE MOTORU

Öncelikle her kombi de üç yollu vana yoktur. Tek eşanjör sisteminde çalışan kombi de üç yollu vana ve motor bulunmaz. Üç yollu vana çift eşanjör sisteminde çalışan cihazlar üzerinde bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere vana ile motoru hakkında arızaları ve teknik bilgilerini paylaşmaya çalışacağız.

Üç Yollu Vana

Her marka kombinin kendisine özgün üç yollu vana grubu bulunur. Görevi kalorifer ve sıcak su konumunu ayırmak ve talep edilen yolu açmaya yarar. Yani kombiniz hem sıcak su, hemde kalorifer sisteminde ikisi aynı anda çalışamayacağı için üç yollu vana talep edilen konumu açarak diğer konumu ise kapatır. Herhangi bir konum açıldığında diğer konum otomatik olarak kapatılacaktır.

Üç yollu vana arızaları iç mekanik parçalardan kaynaklanır. Örnekleyecek olursam, sıcak su açıldığında kalorifer petekleri ısınıyor ise kapatma yollarındaki mekanik parçalar arızalanmıştır. Veya sıcak su açıldığında kombi hiç devreye girmiyor ise yine vana içinde bulunan mebran jontaların zarar gördüğünden kaynaklanır.

Üç Yollu Vana Motoru

Vana motoru adından anlaşıldığı gibi vanaya ait bir parçadır. Bu parça üç yollu üzerine bağlı olup ana karttan aldığı komutlar ile sistemi çalıştırır. Üstte örneklediğim gibi hangi yön talebi olduğunda bunu ilk hisseden elektronik anakart bu komutu üç yollu motora iletir ve motor aldığı komut doğrultusunda yön değiştirir.

Genellikle üç yolu motor kullanıcılar tarafından pompa ile karıştırılır. Pompa ile hiç bir ilgisi olmayan sadece üç yollu grup ile çalışan bir parçadır. Arızaları genellikle elektronik kaynaklı olup su akıntısı olan üç yollu vana dan kısa devre oluşması ile arızalanması sıklıkla görülmektedir.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır